Dokładnie 7 maja pojawił się artykuł, w którym informowałam o zebraniu 101 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym wzrostu wynagrodzeń służby zdrowia. Osiem dni później okazało się, że udało się ich zebrać aż 240 tysięcy! To niesamowite!

Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM), w poniedziałek (15 maja) podzieliło się dobrą informacją – obywatelskiemu projektowi w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia 239,5 tysiąca osób powiedziało „TAK”, składając swój cenny podpis.

PZM wraz z organizacjami zrzeszającymi pracowników służby zdrowia i związkami walczyło i przekonywało, iż warunki zatrudnienia oraz samo wynagrodzenie służby zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Przemęczenie spowodowane nadgodzinami w prywatnych przychodniach, brak satysfakcji sprawia, że lekarze czy pielęgniarki wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków, wyższych pensji i równego traktowania.

Im więcej umiesz, tym więcej otrzymujesz

W projekcie PZM zostały jasno ustalone warunki minimalnego wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Pensja, którą będzie otrzymywać zatrudniony będzie zależna od zdobytych kwalifikacji. Potocznie mówiąc – im więcej umiesz, tym więcej otrzymujesz.

Jak wygląda wynagrodzenie pracowników medycznych w projekcie PZM?

 • lekarz bez specjalizacji – 2 średnie krajowe
 • lekarz ze specjalizacją – 3 średnie krajowe
 • pielęgniarki i położne (w zależności od kwalifikacji) – od 1.5 do 2 średnich krajowych
 • psycholodzy, farmaceuci – od 1.75 do 2 średnich krajowych

Jak wygląda wynagrodzenie służby zdrowia w projekcie ministerialnym?

 • lekarz bez specjalizacji – 1.05 średniej krajowej
 • lekarz ze specjalizacją – 1.27 średniej krajowej
 • pielęgniarki i położne:
  pielęgniarka ze specjalizacją i tytułem magistra – 1.05 średniej krajowej
  pielęgniarka tylko ze specjalizacją – 0.73
  pielęgniarka bez specjalizacji – 0.64 średniej krajowej

Cóż… Ministerstwo Zdrowia odpowiedzialne za projekt nie popisało się. Zarówno sam PZM jak i organizacje wchodzące w jego skład potępiają i krytykują projekt ministerialny, ponieważ nie wnosi on niczego nowego.

Celem złożenia projektu obywatelskiego przez Porozumienie Zawodów Medycznych jest przede wszystkim podjęcie dialogu, chęć wysłuchania argumentów drugiej strony, ale również chęć zostania wysłuchanym.

Projekt Ministerstwa Zdrowia w trybie obiegowym został w tamtym tygodniu przyjęty przez rząd. Natomiast projekt PZM trafił do Sejmu w poniedziałek.

źródło: Polsat News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ