Innowacyjna technologia była kiedyś tematem intrygującym, ale niezbadanym. Po nocach śnił się „Powrót do przyszłości” jako wyraz nieznanego jutra. Technologia stale poszerza swój rozwój, udając się na spotkania z różnymi dziedzinami. Następny krok wykonała w kierunku szpitali.

8 maja odbyła się konferencja naukowa pod hasłem: „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na profilaktykę oraz codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia”. Eksperci, którzy spotkali się w Senacie rozmawiali o innowacyjnych metodach leczenia. Urządzenia do perfuzji wątroby, program do zdalnej opieki, osobiste pompy insulinowe to tylko kilka przykładów technologicznego rozwoju.

Nadzieja dla serc chorych

Dla pacjentów o zaawansowanej niewydolności serca powstała obiecująca terapia mechanicznego wspomagania. Tak przynajmniej twierdzi dr Paweł Litwiński z Instytutu Kardiologi w Warszawie. Z powodu niewielkiej ilości dawców do przeszczepu serca oraz istniejących przeciwwskazań do transplantacji serca, większości pacjentów nie dało się uratować. Początek XXI wieku, który przyniósł ze sobą rozwój technologii klinicznej sprawia, że światło w tunelu się pojawiło. Specjalistyczne pompy do długoterminowego wspomagania serca są szansą dla pacjentów kardiologicznych.Rejestry międzynarodowe dowodzą, że to dzięki pompom poprawia się czas rekonwalescencji jak i wyniki krótko- i długoterminowe.

Czym jest system Remedizer?

To aplikacja medyczna pozwalająca na zdalną opiekę nad pacjentami, którzy wyszli ze szpitala. Przy użyciu smartfona, chory może samodzielnie monitorować m.in. temperaturę, krzepliwość krwi, wagę czy ciśnienie tętnicze. Kontroli podlega również farmakoterapia. Aplikacja informuje o godzinach przyjęciach leków, ich dawkowaniu oraz z jakimi innymi medykamentami może lub nie wchodzić w interakcję.

Następnie dane pobrane z aplikacji są przesyłane do centrum monitoringu. Lekarz opiekujący analizuje wyniki. Na ich podstawie może zalecić zmianę leków czy wizytę, jeśli okaże się, że pacjent tego potrzebuje.

System Remedizer sprawia, że kontrola pacjenta w czasie rzeczywistym przebiega bezproblemowo. Po hospitalizacji, przebywając w domu chory dzięki temu czuje się pewniej i bezpieczniej, ponieważ kontakt z lekarzem prowadzącym jest natychmiastowy.

Niedostrzegany objaw schizofrenii

Schizofrenia charakteryzuje osoby, które mają upośledzoną umiejętność realistycznej i krytycznej oceny samego siebie. Jest złożoną chorobą psychiczną, która dotychczas pomijała pewien (ważny) aspekt. Lekarz Adrian Chrobak (Zakład Neurokognitywistyki Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie) wspomniał 2014 rok, kiedy to po raz pierwszy zwrócono uwagę na zaburzenia ruchów gałek ocznych. Odkryto, że u większości osób ze schizofrenią podczas kierowania wzroku na dany punkt (fiksacja wzroku) i wykonywania ruchu zbieżnego gałek, jedno z oczu wędruje w kierunku skroni.

Wczesne odkrycie tego objawu pozwala na prawidłowe zdiagnozowanie i odpowiednie rozdzielenie grupy pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową oraz schizofreników.

Innowacyjne pompy insulinowe

Cukrzyca to choroba, która swoją przewlekłością i uciążliwością dotknęła wielu Polaków. Wymaga ona od osoby chorej oraz lekarza stałego nadzoru, cierpliwości. Obecne realia wprowadzają rozwojowe, osobiste pompy insulinowe, które pozwalają w bardziej precyzyjny sposób dawkować lek oraz  zapewnić odpowiednią fizjologiczną substytucję.

Profesor Tomasz Klupa podczas konferencji zalecał stosowanie osobistych pomp insulinowych, zawierających narzędzia ułatwiające przebieg choroby. Systemy do monitorowania glikemii w sposób ciągły, są obecne na rynku już od dłuższego czasu, aczkolwiek doskonalenie ich sprawia, że istnieje możliwość utworzenia tzw. sztucznej trzustki.

Przedłużenie żywotności przygotowanej do przeszczepu wątroby

Jakość pobranych narządów ma często wpływ na dalsze samopoczucie pacjenta, który został poddany przeszczepowi. Perfuzja wątroby to innowacyjność, dzięki której jej jakość jest zachowana na wysokim poziomie.

Głównym czynnikiem zachowującym dobrą jakość jest temperatura. Jak na razie nie została określona prawidłowa temperatura, która powinna zostać złotym środkiem. Jak zaznacza dr Maciej Kranodębski w normotermii należy zastosować preparaty krwiopochodne. Natomiast perfuzja wątroby poprzez subnormotermię oraz hipotermię wymaga obecności specjalistycznych płynów. Sposoby te posiadają swoje wady, ale również zalety. Jednakże odkryto, iż wszystkie te sposoby są bardziej skuteczne niż przechowywanie wątroby bez perfuzji.

Konferencja naukowa obrosła naukowymi i innowacyjnymi technologiami, które w przyszłości, być może przysłużą się również Tobie.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ