stres
medyczne.info

Zamartwianie się to stan znany i często doświadczany. Stresujemy się sytuacją w pracy, szkole. Martwimy się o zdrowie bliskich, finansami. Jak wynika z badań naukowców z Wielkiej Brytanii, dzięki temu skracamy sobie życie. Nawet o 5 lat!

Na zlecenie brytyjskiej firmy zielarskiej Rescue Remedy, zostało wykonane badanie. Wynika z niego, że prawie 86% uczestników ma skłonności do ciągłego zamartwiania się. Wkroczyliśmy w erę pełną trosk, ponieważ na martwienie się przeznaczamy:

  • godzinę i 50 minut dziennie
  • 12 godzin w ciągu tygodnia
  • 4 lata i 11 miesięcy w ciągu całego życia

O co się martwimy?

Najbardziej popularnym źródłem zmartwień jest praca. Kolejne miejsca zajęły finanse oraz spóźnianie się. Martwimy się również kłopotami w związku, wyglądem, bezpieczeństwem rodziny oraz zdrowiem.

Martwienie się wpływa na nasze samopoczucie, jesteśmy nadpobudliwi lub wręcz przeciwnie – cisi, zamknięci w sobie. Nie potrafimy się skoncentrować, ponieważ ciągle myślimy o naszych troskach. Ciągły stres, skutkuje zmęczeniem, przez co jesteśmy mniej wydajni i efektywni. Nie potrafimy racjonalnie myśleć, mamy kłopoty z pamięcią.

Jak sobie radzić z zamartwianiem?

Przede wszystkim – rozmowa. Dziel się swoimi troskami z bliskimi, omawiaj je i pytaj o poradę. Spisuj swoje zmartwienia na kartce, szukaj rozwiązań. Pamiętaj z każdej sytuacji jest wyjście i to w dodatku korzystne!

Optymistyczna nuta na koniec – czy wiesz, że ponad 40% naszych zmartwień nigdy się nie wydarzy? 

źródło: ABC Zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ