medyczne info.
medyczne.info

Poród domowy jest przyozdobiony wieloma mitami i stereotypami. W zapomnienie poszły czasy powojenne, kiedy kobiety rodziły zdrowych potomków, w domowym zaciszu. Jak się wyzbyć oklepanych stereotypów i dlaczego warto rodzić w domu?

To jest Twoje naturalne środowisko, w którym na co dzień się odnajdujesz. W domu spędzasz dużą część swojego czasu, jest Twoją ostoją, sposobem na relaks. W domu możesz zadbać o strefę komfortu, intymną atmosferę. W szpitalu natomiast jesteś narażona na większy stres, gdzie pośpiech miesza się z nerwami.

Panuje przekonanie wśród lekarzy, iż poród domowy jest niebezpieczny zarówno dla kobiety jak i noworodka. Naukowcy z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu McMaster w Hamilton, po przeanalizowaniu ponad 11 tys. porodów szpitalnych i domowych, wywnioskowali, iż ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań, zagrażających zdrowiu rodzącej jak i dziecka, jest takie samo.

Jeżeli zdecydujesz się na poród domowy, musisz spełnić kilka ważnych warunków. Przede wszystkim musisz być zdrowa. Ciąża powinna rozwijać się prawidłowo, całkowicie fizjologicznie. Poród w domu jest możliwy pomiędzy 37 a 41 tygodniem, czyli jest to etap ciąży zaawansowanej.

Przed domowym porodem, odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną z położną, która skrupulatnie opowie o przeciwwskazaniach względnych i bezwzględnych. W 37 tygodniu ciąży zostaniesz skierowana również na badania laboratoryjne. Jak więc można zauważyć, wszystko jest dokładnie omawiane oraz przygotowywane.

Wielu ciężarnym kobietom szpitale kojarzą się z chorobą. Ciąża to stan błogosławiony, który z chorobą nie ma za wiele wspólnego. Będąc odpowiednio przygotowana, poinformowana, zaopatrzona, a przede wszystkim zdrowa, masz szansę, na przeżycie czegoś wspaniałego w domowym zaciszu.

źródło: Kobieta Onet