medyczne info
Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii

Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii: Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Health Foundation, odnotowano prawie 96% spadek liczby pielęgniarek pochodzących z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii.

Ubiegające się wcześniej osoby o pracę Pielęgniarki w Wielkiej Brytanii, europejskie pielęgniarki wycofują się. Według wcześniej, przytoczonego przeze mnie badania, przeprowadzonego przez Health Fundation, ma to związek z ubiegłorocznym referendum w sprawie Brexitu.

Wielka Brytania – pielęgniarki z Unii Europejskiej przestały ubiegać się o pracę!

Dane, które uzyskała organizacja Health Foundation są zatrważające. Nursing and Midwifery Council (Rada Pielęgniarstwa i Położnictwa) w lipcu 2016 roku zarejestrowała 1304 nowe pielęgniarki, chętne do pracy. Dla porównania w kwietniu 2017 roku z państw członkowskich UE, zarejestrowało się jedynie 46 chętnych.

Wielka Brytania – co dziewiąte stanowisko pielęgniarki jest wolne!

W maju 2017 roku została opublikowana analiza przez Royal College of Nursing (Związku Zawodowego Pielęgniarzy i Pielęgniarek). Jak w niej wykazano, co dziewiąte miejsce dla pielęgniarki/pielęgniarza jest wolne. Brakuje około 40 tysięcy osób. Wynika to z faktu braku pozyskania odpowiednich kwalifikacji, niezbędnych do wykonywania zawodu.

Wielka Brytania – „to sygnał do pobudki dla polityków”

Media w styczniu 2017 roku poinformowały o kampanii, dotyczącej przeprowadzenia naboru 500 pielęgniarek, pochodzących z Grecji, Litwy, a nawet Polski. Owocem kuszącym miały być bardzo wysokie pensje. Cel kampanii jest bardzo prosty – powstrzymać stale narastający kryzys, dotykający brytyjskiej służby zdrowia.

Taki rozwój sytuacji powinien być sygnałem zarówno dla brytyjskich polityków oraz służby zdrowia. Wyczekiwanie w kolejce do lekarza ciągnie się w nieskończoność. Brakuje rąk do pomocy. Silny spadek podań, związany z referendum w sprawie Brexitu, powinien zmusić do działania.

Aktualnie w Wielkiej Brytanii pracuje 650 tysięcy pielęgniarek, z czego prawie 5.5%, czyli około 36 tysięcy pochodzi z państw członkowskich Unii Europejskiej. Dla porównania – z państw trzecich, nie będących członkami UE, pochodzi około 67 tysięcy pielęgniarek/pielęgniarzy.

Polska pod względem brakujących rąk do pracy w służbie zdrowia, za bardzo nie odstaje. Jak podawaliśmy, na 1000 mieszkańców Polski przypada jedynie 6 pielęgniarek. Czynnikiem przekonywującym do wyjazdu i podjęcia ryzyka, jest jednak wysoka pensja, o której w Polsce można jedynie pomarzyć.

źródło: TVN24