Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych w Polsce, obchodzony jest 12 maja. Z tej okazji warto przyjrzeć się bliżej obecnej sytuacji w jakiej znajduje się służba zdrowia.

Dwa przeciwstawne bieguny, kiedyś i dziś. Kiedyś pielęgniarstwo było wręcz osaczanym i cenionym kierunkiem studiów. Dziś pielęgniarstwo jest kierunkiem cenionym, potrzebnym, ale nieobleganym. Kiedyś uśmiech na ustach, pełna obrotność, oddziały tętniące energią położnych i pielęgniarek. Dziś uśmiech podobny do grymasu, wywołany uciążliwymi i długimi dyżurami, gdzie najlepszym sposobem na niesienie pomocy pacjentom jest ciągła teleportacja pomiędzy łóżkami.

Dlaczego tak się dzieje?

Państwo polskie nie docenia służby zdrowia. Fizyczna, żmudna, ciężka praca, niskie wynagrodzenie, brak pomocnych i młodszych dłoń sprawia, że zawód ten stracił na swojej atrakcyjności.

Jak jest świętowany Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych?

W X Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy dzień ten był już obchodzony 10 maja. Z tej okazji pielęgniarki zostały nagrodzone w sposób finansowy oraz wyróżnione listami gratulacyjnymi. Podczas swojego święta pielęgniarki wspominały początki swojej kariery. Pomimo powodów do trosk, wyraziły swoje zadowolenie oraz chętnie dziękowały. Pielęgniarki są usatysfakcjonowane, gdy zdrowy pacjent powraca do domu. Tego samego nie można powiedzieć o wyżej wspomnianych niskich zarobkach, nieadekwatnych do wykonywanej pracy.

Życzymy Wam! 

Kochane pielęgniarki! Drogie położne! Z okazji Waszego święta życzymy przede wszystkim wytrwałości, zdrowia i waleczności. Pacjenci Was potrzebują, państwo Was potrzebuje, dlatego nie poddawajcie się i dążcie do celu.

Jesteście pomocną dłonią, wsparciem w trudnych chwilach. Wiemy, że jest ciężko i doceniamy każdy uśmiech błąkający się po zmęczonych kącikach ust. Wszystkiego dobrego!

źródło: www.radiopik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ